Schimbarea - cheia succesului

23/03/2011

 

In situatii de criza nu cel mai puternic supravietuieste, ci cel care se adapteaza mai bine noilor conditii!

Cu cat suntem mai capabili de adaptare, cu atat suntem mai putin vulnerabili.
Adaptabilitatea se educa. Educarea presupune schimbare. Schimbarea presupune iesirea din zona de confort si expunere. Mare parte dintre noi evitam expunerea fiindca asta ne face vulnerabili.
Schimbarea pare sa fie o constanta a fiecarei afaceri. Angajatorii doresc angajati versatili, care pot face fata situatiilor noi, oricare ar fi acestea. Vor angajati care pot gestiona urgente sau situatii de criza si sa rezolve problemele in mod creativ. Supervizorii sunt mai inclinati spre a promova angajati care isi pot ajusta atitudinea si comportamentul la job, intr-un mod eficient venind cu idei noi.
Noi am decis sa ne adaptam situatiei schimbatoare din ultima perioada, sa profitam de potentialul echipei noastre si sa aducem solutii eficiente partenerilor.
Atunci cand serviciul de recrutare si selectie nu a fost cel care a primat in HR din cauza crizei, am optat pentru formare profesionala si dezvoltare personala, evaluare de personal si leasing.
Atunci cand piata a avut nevoie de pozitii de middle si top management am aplicat noi instrumente de recrutare pentru a maximiza compatibilitatea oferte-cerinte.
Si am reusit ! Rezultatele vorbesc de la sine !
Asadar, adaptabilitatea vine ca o solutie pentru supravietuire. Velele unei corabii sunt facute din panza cu un motiv. Cand acestea sunt intinse la maxim, sunt rigide, si vanturile bat impotriva lor pana cand acestea o sa se rupa. Dar daca velele sunt “relaxate”, vantul poate sa duca corabia in locuri frumoase care nu au mai fost vizitate. In situatii de criza, nu cel mai puternic supravietuieste, ci cel care se adapteaza cel mai bine noilor conditii.
Unul din lucrurile care ne caracterizeaza poate cel mai mult este adaptabilitatea. Cand vorbim de afaceri, abilitatea de a ne adapta pietei in schimbare este esentiala. Mai mult decat atat, abilitatea de a prevede schimbarea si de a reactiona rapid este importanta.
Cu cat suntem mai capabili de adaptare, cu atat suntem mai putin vulnerabili.
Adaptabilitatea se educa. Educarea presupune schimbare. Schimbarea presupune iesirea din zona de confort si expunere. Mare parte dintre noi evitam expunerea fiindca asta ne face vulnerabili.
Schimbarea pare sa fie o constanta a fiecarei afaceri. Angajatorii doresc angajati versatili, care pot face fata situatiilor noi, oricare ar fi acestea. Vor angajati care pot gestiona urgente sau situatii de criza si sa rezolve problemele in mod creativ. Supervizorii sunt mai inclinati spre a promova angajati care isi pot ajusta atitudinea si comportamentul la job, intr-un mod eficient venind cu idei noi.
 Noi am decis sa ne adaptam situatiei schimbatoare din ultima perioada, sa profitam de potentialul echipei noastre si sa aducem solutii eficiente partenerilor.
Atunci cand serviciul de recrutare si selectie nu a fost cel care a primat in HR din cauza crizei, am optat pentru formare profesionala si dezvoltare personala, evaluare de personal si leasing.
 Atunci cand piata a avut nevoie de pozitii de middle si top management am aplicat noi instrumente de recrutare pentru a maximiza compatibilitatea oferte-cerinte.
Si am reusit ! Rezultatele vorbesc de la sine !
Asadar, adaptabilitatea vine ca o solutie pentru supravietuire. Velele unei corabii sunt facute din panza cu un motiv. Cand acestea sunt intinse la maxim, sunt rigide, si vanturile bat impotriva lor pana cand acestea o sa se rupa. Dar daca velele sunt “relaxate”, vantul poate sa duca corabia in locuri frumoase care nu au mai fost vizitate.

Unul din lucrurile care ne caracterizeaza poate cel mai mult este adaptabilitatea. Cand vorbim de afaceri, abilitatea de a ne adapta pietei in schimbare este esentiala. Mai mult decat atat, abilitatea de a prevede schimbarea si de a reactiona rapid este importanta.

Logo Italia Obiettivo Lavoro Partener Oficial al Nationalei de Fotbal Italiene